Pripravili sme vám návod ako pokládať prírodný obkladový kameň, kamenný obklad, lámaný kameň v interiéry

Montáž prírodného obkladového kamena v interiéry je potrebné uskutočniť precízne a snažiť sa nehľadieeť na cenu materiálov, pretože vás to môže stáť dvojnásobne.

Lepidlo pre lepenie prírodného obkladového kameňa

Kamenný obklad sa lepí na bežne dostupné priemyselné flexibilné lepidlá. Tieto lepidlá si môžete bežne zakúpiť aj v našej predajni resp. v bežných predajniach stavebnín.  Najdôležitejšie je, aby bolo lepidlo flexibilné a určené na lepenie veľkoformátových obkladov a dlažieb do exteriéru. Takéto lepidlá sú bežne balené po 25kg a ich cena sa pohybuje okolo 10-20€ s DPH.

Výdatnosť 25kg vrecka je závislá od druhu materiálu a zručnosti montážnika. Pri nepravidelnom (štiepanom/ramienkovom) kameni sa spotreba pohybuje okolo 3-5kg na /m2, pri formátovaných obkladoch (obkladových pásoch) je táto spotreba o niečo menšia cca.2-3kg na /m2 obkladu.

Tieto flexibilné lepidlá väčšina výrobcov deklaruje ako najlepšie z celej výrobnej rady a často nesú aj označenie C2TE. Na lepidle sa určite neoplatí šetriť napr. zakúpením nižších rád flexi lepidiel, ktoré sú určené pre maloformátové obklady.


Podklad pre lepenie prírodného obkladového kameňa

Úprava podkladu si pri bežnej aplikácii nevyžaduje žiadnu zvláštnu pozornosť. Samozrejme podklad pre montáž obkladových panelov/obkladových pásikov by mal byť súdržný, bezprašný a nemastný.

Pokiaľ plánujete obklad lepiť na stenu so zateplenou fasádou, je dôležité venovať pozornosť kotveniu zateplovacieho materiálu. Najbežnejšie sa používa tzv. dvojité kotvenie (8ks/m2, kotvy s oceľovým tŕňom) spolu s dvojitým presieťkovaním.  Na sieťkovanie sa používa tzv. pancierová sieťka ktorá znáša vyššiu záťaž. Takto ukotvená fasáda bežne zvládne zaťaženie 50kg a viac na /m2. Rozhodujúca je aj celková výška obkladu.

 

Lepenie prírodného obkladového kameňa

Nanášanie lepidla sa robí celoplošne tj. lepidlo sa nanesie na celú plochu obkladu. Pri rezanom kameni sa môže lepidlo nanášat zubatým hladítkom tzv. hrebeňom, pri nepravidelnom kameni sa lepiaca zmes nanáša v hrubšej vrstve murárskou lyžicou.
Lepiacu zmes ktorá je pri nalepení kameňa na stenu vytlačená nad jeho povrch, je potrebné okamžite zotrieť a povrch kameňa očistiť vlhkou špongiou alebo štetcom. Pri lepení kamenného obkladu so škárami je potrebné lepidlo zo škár odstrániť aspoň do hĺbky 1,5cm, čo je minimálna hĺbka škáry. Príliš plytké škáry môžu mať za následok neskoršie vypadanie škárovacej hmoty.

Prírodný obkladový kameň - škárovanie

Škárovacia hmota sa nanáša do jednej roviny spolu s kameňom, alebo 5mm pod úroveň obkladu, aby plocha pôsobila plastickejšie. Škárovaciu hmotu ktorá presahuje na plochu obkladu je nutné bezodkladne omyť vlhkou špongiou.

Ako škárovaciu zmes je možné použiť pieskovo(1diel) cementovú(2diely) zmes.
Pre zafarbenie zmesi sa používajú práškové farby do cementu ktoré sú bežne dostupné v predajniach stavebnín.

Pre škárovanie vo vonkajšom prostredí však doporučujeme použiť stavebné flexibilné škárovacie hmoty špeciálne navrhnuté pre tento účel.

Prírodný obkladový kameň a jeho finálna úprava

Počas celej doby lepenia a následného škárovania obkladu je nutné udržiavať kamenný obklad čistý a priebežne z jeho povrchu odstraňovať akékoľvek malty a lepidlá, čím zabránime tzv. cementovému výkvetu.

Poslednou povrchovou úpravou, hlavne u nasiakavejších materiáloch sa doporučuje impregnácia. Existujú rôzne druhy impregnácie ktoré majú len fixačnú (ochrannú) funkciu a teda vzhľad kamenného obkladu nemenia, alebo impregnácie ktoré zároveň zvýraznia farbu a štruktúru kameňa, prípadne impregnácie s tzv. mokrým efektom.

S výberom impregnácie Vám radi poradíme.

morerny byt so stenou s prirodneho kamena.jpg

V prípade záujmu o poradenstvo, návrh, ponúkaný tovar, realizáciu alebo rekonštrukciu vášho bývania, nás neváhajte kontaktovať.