Vznik laminátových podláh

Jedna z prvých laminátových podláh bola vyvinutá vo Švédsku v roku 1977, ale na trh sa dostala až v roku 1980. Tento typ povrchu, vtedy nový typ podlahovej krytiny sa veľmi rýchlo rozšíril po celej Európe. Laminátové podlahy v prvých rokoch neboli vysoko kvalitné, ale vďaka pernamentnému rozvoju došlo koncom 80 – tych rokov k výraznému pokroku kvality v tejto oblasti.

Laminátové podlahy - zloženie laminátu parkety

Laminátový povrch (laminát) je v zásade zložený z viacerých vrstiev.

Prvá vrstva - najvrchnejšia vrstva, je to úžitková a dekorová vrstva, podľa spôsobu produkcie ju tvorí jedna alebo viacero vrstiev. Úžitkovú vrstvu tvorí špeciálne vytvrdzovaná živica – celulóza (overlay), ktorá zabezpečuje odolný povrch podlahy.

Druhá Vrstva - dekoračný papier vytvára atraktívny vzhľad podlahy.

Tretia vrstva - pod dekórom je samotná nosná doska, ktorá je zložená z drevnej vlákniny (tzv. HDF). Na spodnej strane tretej vrstvy nosnej dosky je impregnovaná vrstva, ktorá zabezpečuje foremnú stabilitu nosnej dosky a zabraňuje vstupu vlhkosti do nosnej dosky.

Laminátová parketa je lisovaná z cca. 20-35cm drevovlánitej hmoty s prísadamy lepidiel na konečnú hrúbku 7, 8, 10, 12mm.

Laminátové parkety (Laminátové podlahy) sa ľudovo nazývajú aj ,,plávajúca podlaha,,. Toto pomenovanie laminátových parkiet vzniklo spôsobom pokladania, kedže sa laminatové parkety pokladajú plávajúcim systémom čo znamená, že nie sú lepené o podklad. Parkety ktoré sa pokladajú plávajúcim systémom môžu byť ,ale aj veľkoplošné drevené parkety. Podmienka pre tento typ pokladky je suchý=klikový spoj. V súčastnosti sa už nevyrábajú spoje na laminatových parketách ktoré je nutné lepiť.

Štruktúra laminátových podláh

Štruktúra povrchu na parkete, verne imituje drevenú podlahu. Existuje nespočetne veľa rôznych štruktúr od rustikálnych hlbokých reliéfov až po super lesklé povrchy laminatových parkiet. Štruktúra na laminátovej parkete nemá nič spoločné s usádzaním nečistôt v reliéfe celkovej podlahy. Dnešné technológie výroby plávajúcej podlahy sú na veľmi vysokej úrovni a preto pri výrobe sa dbá aj na praktickú (úžitkovú) časť užívania podlahy ako je údržba plávajúcej podlahy.

Vačšina laminatových parkiet má antibakteriálnu povrchovú úpravu. Antistatická úprva je už samozrejmosťou dnešných podláh, nie však u parketách predávaných vo veľkých obchodných centrách. Zloženie laminátových parkiet je z 98% drevená hmota a len 2% (vrchná laminovaná vrstva) je z umelého materiálu - Overlay. Tento povrch Overlay je upravený aby splnil všetky nároky na užívanie v domácnosti.

Čím viac sa napodobní kresba a vzhľad dreva tým je konečná cena vyššia.

Hrúbky a záťažové triedy laminátových podláh

Životnosť laminatovej podlahy závisi od jej hrúbky. Štandardná laminatová podlaha začína hrúbkou 7mm, všetko čo je pod 7mm sa nedá nazývať ako laminátová podlaha. Podľa záťažovej triedy parkety sa vyberá vhodná podlaha do priestoru kde chceme použiť laminatovú podlahu. Záťažovú triedu určuje hrúbka laminátovej vrstvy ,,overlay,, na vrchnej strane parkety, ktorá sa určuje v mikrónoch. Čím je overlay hrubší tým viac je určený do veľmi zaťaženého priestoru.

8mm parketa - môže byť v triede AC3/31 ale aj AC4/32. AC4/32 je vhodná do viac zaťaženého bytového priestoru, alebo mierne komerčného priestoru.

10mm parketa - jej záťažová trieda AC4/32. 10mm laminátové parkety majú rovnakú záťažovú triedu ako 8mm parkety a však majú pevnejšiu a odolnejšiu nosnú dosku.

12mm parketa - je najhrušia laminátová parketa ktorá sa výraba v navyššej záťažovej triede AC5/33. Táto trieda je vhodná do veľmi užívaného priestoru, ako predajňa, kaviareň, ale nieje vylučené ani bytové použitie.

Priznaná V – drážka laminátových podláh

Takzvaná V – drážka (špára) sa začala používať zhruba okolo roku 2011. Jedná sa vlastne o skosenie hrany parkety v 45 stupňovom uhle. Táto dizajnová, ale aj praktická úprava spoja parkety sa veľmi osvedčila. V súčastnosti sa vyrába 60% laminátovej podlahy práve s priznanovou V – drážkou.

Veľa zákazníkov má predsudok voči V – drážke. Pokiaľ by obavy zákaznikov boli na mieste, určite by tento typ spoja výrobci zastavili. Práve naopak. Argument zákazníka, že sa v špáre bude uržiavať špina je absolútne nezmyselný. V bytovom priestore nie je špina, ktorá by sa mohla zachytiť v spoji parkety. Vačší problém je zlá údržba laminátových, alebo drevených parkiet.

Veľa zákazníkov si myslí, že podlahu musia udržiavať vodou a to hneď niekoľko krát do týždňa. Toto však vôbec nieje potrebné. Laminátovú podlahu stačí pravidelne vysávať a umývanie na mokro úplne postačuje raz za mesiac a aj to iba na to určenými prostriedkami.

Laminátové parkety je zbytočné leštiť, polyšovať alebo podobne povrchovo upravovať. Laminát je umelý povrch, nie je to materiál ako drevo o ktoré sa treba starať a udržiavať ho.